Eesti  | English
News
CEBE teadlaste juhitav uurimisprojekt IMMORTAL sai Euroopa Liidult toetuse 4 miljonit eurot.

TTÜ IT-teadlaste juhitav uurimisprojekt IMMORTAL sai Euroopa Liidult toetuse 4 miljonit eurot.

Projekti partneriteks on suurfirma IBM, Saksa Kosmoseagentuur (DLR) , edukas TTÜ spin-off firma Testonica Lab OÜ, Hollandi firma Recore, Hollandi Twente Ülikool ja Grazi Tehnikaülikool Austrias. Tegemist on esimese Eesti poolt koordineeritava IT-valdkonna projektiga, mis on värskes Euroopa raamprogrammis Horizon 2020 osutunud edukaks.

IMMORTAL projekti koordinaator, TTÜ arvutisüsteemide diagnostika ja verifitseerimise õppetooli professor Jaan Raik: „Küber-füüsikalised süsteemid on saanud Euroopas üheks prioriteetsemaks uurimissuunaks. Mitmed juhtivad tehnoloogiafirmad ja ülikoolid pretendeerisid selle valdkonna teadustöö koordinaatoriteks. Fakt, et Euroopa Liit otsustas TTÜ projekti kasuks on järjekordne tunnustus siinse IT-alase teadustöö tasemele ja konkurentsivõimele."

TTÜ rektor Andres Keevallik: „Tegemist on järjekordse kõrge tunnustusega Eesti suurimale IT ülikoolile. Avame käesoleval aastal oma Tartu kolledžis küber-füüsikaliste süsteemide eriala."

Projekti IMMORTAL (ingl. k. surematu) teemaks on just nimelt küber-füüsikalised süsteemid. Need on süsteemid, mida vaadeldakse kui küberosa ehk arvuti ja füüsikalise keskkonna kooslust. Sellisteks süsteemideks on näiteks lennukid, autod, kosmoselaevad, elektrijaamad, kuid ka erinevad nutikate seadmete võrgud.

Koostöös partneritega on TTÜ teadlastel plaanis luua uudseid lahendusi rikete ärahoidmiseks tuleviku küber-füüsikalistes süsteemides. Projekti tulemusi on kavas rakendada Saksa kosmosekeskuse DLR (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) uues satelliidis. Projektis IMMORTAL on plaanis rikete kiireks halduseks luua uudsed riistvaralahendused. See võimaldab süsteemidel koheselt lokaliseerida tekkinud rikked ning nendega iseseisvalt toime tulla.

Projekt algab 1. märtsil 2015 ja kestab kolm aastat. Projekti koordinaatoriks on TTÜ arvutitehnika instituudi professor Jaan Raik.

Lisainfo: Prof Jaan Raik, TTÜ arvutisüsteemide diagnostika ja verifitseerimise õppetool, tel 620 22 57, jaan.raik@ttu.ee