Eesti  | English
TTÜ IT-tippteadlase stipendiumi saab CEBE vanemteadur Maksim Jenihhin
12. veebruaril antakse üle TTÜ Arengufondi stipendiumid. Kokku antakse välja 53 eriliigilist stipendiumi Tehnikaülikooli noortele õppejõududele ja teadlastele ning parimatele üliõpilastele. Sel korral rahastavad stipendiume 24 eraisikut, organisatsiooni ja ettevõtet ning stipendiumide kogusumma on ligi 90 000 eurot.

Suurim, 10 000 eurone stipendium on akadeemik Boris Tamme mälestusstipendium.

Alates 2002. aastast antakse välja akadeemik Boris Tamme stipendiumi TTÜ noortele IT teadlastele ja õppejõududele. Sel aastal antakse see TTÜ arvutitehnika instituudi vanemteadur Maksim Jenihhinile. Tema uurimisteemadeks on digitaalriistvara verifitseerimine ja testimine ning usaldusväärsete elektroonikasüsteemide arendamine.

Maksim Jenihhin kinnitab: „Mul on suur au olla Boris Tamme stipendiumi laureaatide hulgas. Tänu tehnoloogia kiirele arengule oleme täna ümbritsetud keeruliste elektroonikaseadmetega ja sardsüsteemidega, mis on saanud meie igapäevaelu tavaliseks osaks. Me usaldame neid süsteeme ja peame nende korrektset, veatut käitumist enesestmõistetavaks. Samal ajal sõltume tarkadest tehissüsteemidest üha rohkem ja rohkem. Kui väiksemat sorti rikked neis süsteemides võivad meid ehk vaid pisut häirida, siis olulisemad rikked võivad põhjustada suuri katastroofe ning isegi maksta inimelusid. Tänapäeva elektroonika keerukus on kasvanud juba tasemeni, kus ühele kiibile on võimalik mahutada triljon transistorit, mis teeb testimise eriliselt raskeks. Minu senine teadustöö on pühendatud efektiivsete meetodite arendamisele, mis saaksid nimetatud keerukusega hakkama ja võimaldaksid usaldusväärsete elektroonikasüsteemide pidevat arengut.“

Varem on Boris Tamme stipendiumi pälvinud sellised nimekad TTÜ IT teadlased nagu akadeemik ja professor Tarmo Uustalu, prof Jaan Raik, prof Gert Jervan, vanemteadur Tanel Alumäe jt.

Esimene stipendiaat Tarmo Uustalu: „Akadeemik  ja TTÜ rektor Boris Tamme tuleb lugeda tänase Eesti juhtimis- ja arvutiteaduse rajajaks. Stipendiumi asutas tema mälestuse jäädvustamiseks ja TTÜ IT-teaduse edendamiseks akadeemik Ülo Jaaksoo koos mõttekaaslastega. Noortele teadlastele omistatava tunnustusena, millega stipendiaadile ei kaasne mingeid tingimusi, ainult vabad käed annetajate usaldust oma parima äranägemise järgi õigustada, on Boris Tamme stipendium Eestis unikaalne.“

Boris Tamme stipendiumi asutasid 2002. aasta sügisel Abobase Systems AS, Cell Network AS (praeguse nimega Fujitsu Services AS), Cybernetica AS ja Oracle'i Eesti filiaal. Oracle'i asemele on tulnud toetajaks AS Datel ning Abobase'i asemel panustab tänavu TTÜ. Samuti panustavad stipendiumi väljaandmisesse sel aastal esmakordselt selle varasemad saajad – midagi, mis on Eesti kultuuri, spordi ja teaduse sponsorluses ainulaadne.

Stipendiumide üleandmine toimub TTÜ tudengimajas 12. veebruaril kell 16.00.